Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?
29. 9. 2021

Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?

Pořízení bytu je nákladnou investicí zejména v posledních letech. Ceny nemovitostí rostou v Evropě i ve světě. Zajímavým ukazatelem je cena za m2 bytu v porovnání s průměrnou výší platu v dané zemi. Ve které evropské zemi je bydlení nejméně dostupné?

Nejdražší bydlení v Evropě

Ceny bytů v České republice jsou vysoké, máme jedny z nejdražších bytů v Evropě (porovnání za m2).

Nejvíce za m2 bytu zaplatíte v Rakousku, Francii, Německu a Anglii. Následuje Holandsko, Česká republika a Slovinsko. Nejnižší ceny bytů jsou v Bulharsku.

Pokud bychom obrátili pozornost k cenám bytů ve světě, vysoký nárůst cen zaznamenaly nemovitosti v Kanadě a v USA.

Dle studií vzrostly ceny bytů ve vyspělých ekonomikách za 10 let o více než 40 %.

Cena bytu však není sama o sobě určujícím faktorem. Je třeba vztáhnout pořízení bydlení k finančním prostředkům, které mají obyvatelé k dispozici. Ukazatelem může být výše průměrného platu a porovnání s cenou průměrného bytu.

Vývoj na evropském realitním trhu

Za minulý rok vzrostla cena bydlení nejvíce v Maďarsku. Prudce rostly ceny bydlení také v Německu a Holandsku. Vysoký nárůst cen zaznamenaly byty na Slovensku a v České republice. K poklesu ceny bytů došlo například v Norsku.

Z evropských zemí je nejméně dostupné bydlení v Srbsku, následuje ČR.

Česká republika je na nelichotivých prvních příčkách v nedostupnosti bydlení. V naší zemi by dle indexu musel mít kupující k dispozici asi 12 ročních průměrných platů, aby dosáhl na vlastní bydlení. Špatnou situaci mají dle ukazatele i na Slovensku, kde potřebují téměř jedenáct průměrných ročních platů k pořízení bytu. Nejlépe se bydlení pořizuje Irům a Belgičanům, ti potřebují asi 3 roční platy.

Nízké sazby hypoték tlačí ceny nemovitostí vzhůru

Jak v České republice, tak na Slovensku je získání hypotečního úvěru poměrně jednoduché a levné. Cena úvěru se dlouhodobě pohybuje pod hranicí inflace, to nahrává nákupu investičních bytů, kdy se hypoteční úvěr splácí výnosem z pronájmu. Tím také klesá počet vhodných nemovitostí pro bydlení.

Ačkoliv v posledních měsících dochází k mírnému růstu úrokové sazby u hypotečních úvěrů, zájem o hypotéky neklesá. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se pohybují okolo 2,1 %, výnos z investičního bytu okolo 5 až 9 % ročně. To znamená, že i v případě pořízení investičního bytu na hypoteční úvěr realizuje investor nemalý zisk.

Ing. Katarína Koščíková
Autor: Ing. Katarína Koščíková

Jak to vše začalo?

Můj zájem o nemovitosti začal v roce 2012, kdy jsem se rozhodla pořídit si investiční byt. Reality mě natolik nadchly, že jsem se rozhodla jim věnovat profesionálně. Baví mě pomáhat lidem řešit jejich bydlení nebo je provázet na cestě za jejich investiční nemovitostí včetně jejího úspěšného pronájmu. Na prvním místě v mé práci je spokojenost klienta. Tohoto cíle jsem schopna dosáhnout díky svým dlouholetým zkušenostem, profesionálnímu přístupu a důslednosti.

Pár zajímavostí o mém soukromí

V osobním životě jsem velmi šťastná, protože mám skvělou rodinu. S manželem a 2 syny milujeme poznávat nová místa a rádi sportujeme. Největším relaxem a vášní je pro mě toulat se po horách, nejraději ve Vysokých Tatrách.

Už 9 let je mojí srdcovou záležitostí spolupráce s Nadací Spolu s odvahou, která pomáhá vážně nemocným dětem a jejich rodinám v těžké životní situaci, a to poskytováním programů zážitkové terapie. 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení